/> Psychoterapia to często jedyne wyjście w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków bądź pornografii. Dla wielu pacjentów doskonałą opcją jest terapia grupowa, na której można uzyskać wsparcie i zrozumienie od osób, które zmagają się z podobnymi problemami.
Nie ma co prawda jednego prawidłowego
Psychoterapia w swojej nauce przewiduje pewnego rodzaju leczenie, w którym bierze udział większa grupa osób. Terapia grupowa odbywa się regularnie, a jej spotkania są w określonej grupie osób, których prowadzi jeden lub dwóch terapeutów. Nie ma co prawda jednego, prawidłowego schematu terapii grupowej, jednakże w swoich działaniach zdecydowanie pomaga pacjentom o podobnych schorzeniach. Inaczej działają grupy terapeutyczne w terapii uzależnień, inaczej gdy mamy do czynienia z osobami chorymi na przykład na schizofrenię, czy nerwice. Jedno jest pewne – terapia grupowa to zdecydowanie coś innego niż terapia indywidualna, w której leczenie polega wyłącznie na kontakcie pacjenta z terapeutą. Podobnie jak w terapii indywidualnej, istnieją różne działy i modele, w których tworzony się program terapii grupowej. Zależy to głównie od terapeutów i rodzaju schorzenia danych pacjentów.
Niektóre techniki psychoterapeutyczne są uznane za
Psychoterapia to bardzo ważna dziedzina medycyny, która nieustannie pomaga ludziom uporać się z wszelkiego rodzaju problemami, które negatywnie wpływają na życie. Za pomocą odpowiednich metod psychologicznych, zwłaszcza opartych na regularnym kontakcie z innymi - terapia grupowa, można pomóc osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami natury psychologicznej. Psychoterapia służy przede wszystkim poprawie stanu zdrowia psychicznego, rozwojowi relacji międzyludzkimi, poprawie umiejętności przebywania w społeczeństwie, a także zmianie w radzeniu sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami. Niektóre techniki psychoterapeutyczne są uznane za metody leczenia określonych zaburzeń psychicznych.
Długotrwałe zmaganie się ze stresem nie
Długotrwałe zmaganie się ze stresem nie pozostaje bez śladu na naszej psychice. Zaburzenia snu i odżywiania, lęki, problemy w kontaktach międzyludzkich - wszystko to komplikuje nasze życie i pogarsza jego jakość. Psychoterapia pomaga wypracować najodpowiedniejsze formy radzenia sobie z naszymi problemami, oraz przede wszystkim je rozpoznaje i nazywa. Jeśli cenimy sobie wsparcie innych ludzi, dobrym wyborem może być terapia grupowa, na której pracować będziemy nie tylko z terapeutą ale też z innymi potrzebującymi pomocy.