k zrobić, by dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasze serce? Po pierwsze należy skonsultować się z najbliższą placówką medyczną. W niej lekarz kardiolog określi poprzez badania stan naszego zdrowia. EKG jest standardowym badaniem serca, które monitoruje ilość jego uderzeń na minutę, ponadto dzięki temu badaniu lekarze są w stanie wykryć na wczesnym etapie różne choroby serca.
W wypadku gdy w badaniach pojawi się coś niepokojącego, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Poza tradycyjnymi lekami dobrze jest zmienić swoje codzienne nawyki. Pierwszą rzeczą powinno być ograniczenie do minimum spożywania artykułów zawierających duże ilości soli i cukru. Produkty te negatywnie wpływają na pracę serca.
Innym rozwiązaniem jest zwiększenie naszej aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem są tutaj długie spacery, czy biegi po parku. Poprzez wysiłek fizyczny zwiększymy objętość serca oraz ilość krwi, jaką jest ono w stanie przepompować. Ponadto dotlenimy nasz cały organizm, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Choroby serca z roku na rok są coraz częstsze. Dlatego rozsądnie jest wdrożyć do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe, jak i zwiększyć aktywność na świeżym powietrzu. Za sprawą tych kilku rozwiązań będziemy w stanie cieszyć się zdrowiem przez wiele kolejnych lat.
Czasem jednak nawet to może nie
Dzisiejszy świat jest niewątpliwie pełen stresorów. Są to różnego typu bodźce o charakterze dystrakcyjnym, czyli rozpraszającym. W takich właśnie warunkach coraz częściej pojawiają się choroby serca. Mamy ich wiele różnych rodzajów. Począwszy od pierwotnych wad mięśnia sercowego, poprzez nieprawidłowości na poziomie komórkowym, oraz licznie reprezentowane arytmiczne zaburzenia pracy serca.
Lekarzem zajmującym się tymi problemami zdrowotnymi jest kardiolog. Istnieje wiele rozmaitych badań, pozwalających stwierdzić w jakim stanie jest mięsień serca. Najbardziej popularne jest oczywiście ekg. Badanie to pozwala na ocenę czynności mięśnia.
W tym miejscu warto sobie zadać pytanie, co jeszcze oprócz stresorów przyczynia się do coraz powszechniejszego pojawiania się chorób układu krążenia? Mimo upływu lat i wielu kampanii antynikotynowych, nadal wiele osób pali. Powoduje to upośledzenie czynności układu oddechowego. To z kolei doprowadza do nierzadko przewlekłego niedotlenienia serca. Ponadto palenie sprzyja wzrostowi poziomu krzepliwości krwi. Przez to pojawiają się coraz to nowe ogniska zakrzepowe. Skrzepy krwi blokują dostęp, doprowadzając niestety do zawałów. Jak więc widać konsekwencje są bardzo poważne. Do istotnych czynników profilaktyki należą umiarkowana aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz unikanie papierosów i stresorów. Czasem jednak nawet to może nie wystarczyć. Jeśli coś zatem niepokoi nas w stanie zdrowia, warto udać się na kompleksowe badania okresowe, a także zasięgnąć porady medycznej.
Kardiolog to specjalista, który zadba o zdrowie Twojego serca!
Mówi się, że najważniejsze w życiu jest zdrowie, a taką definicją zdrowia jest mieć serce jak dzwon, czyli serce silne, zdrowe, prawidłowo pracujące, dobrze znoszące wysiłek i stres. Niestety, ale wielu rodaków ma kłopoty ze swoim sercem. Czasami przyczyną są choroby genetyczne, ale czasami niestety także niewłaściwy tryb życia. Dlatego tak wiele mówi się o tym, by w każdym wieku uprawiać jakiś (nawet lekki) sport oraz odżywiać się zdrowo, szczególnie spożywać dużo tłuszczy nienasyconych omega-3. To minimalizuje ryzyko choroby serca.
Niezależnie od tego, i tak co jakiś czas trzeba kontrolować swoje serce na wizytach u kardiologa. Kardiolog jest właśnie specjalistą, który zajmuje się chorobami i profilaktyką układu sercowo-naczyniowego. Można się do niego dostać albo przez skierowanie z poradni rodzinnej, albo też wybrać się do niego prywatnie, płacąc za wizytę. Biorąc pod uwagę, jak długie są kolejki do lekarzy specjalistów, to czasem warto jest skorzystać z tej drugiej opcji.
Na dzień dobry u kardiologa zapewne będziemy mieli wykonane EKG, czyli monitoring pracy serca przez krótki okres, pozwalający wykryć pierwsze nieprawidłowości. Jeżeli to nic nie da, a ciągle będziemy zgłaszali złe samopoczucie, może nam zostać założony holter, czyli urządzonko wielkości walkmana, które połączone jest z elektrodami przyczepionymi do klatki piersiowej przez całą dobę. Ważnym badaniem jest też badanie wysiłkowe na rowerze treningowym lub bieżni, podczas którego monitorowane jest jak nasze serce reaguje nawet na niewielki wysiłek fizyczny.